Рахунок ФЗШУ

Членські, турнірні, благодійні внески перераховуються на розрахунковий рахунок Федерації заочних шахів України. Одержувач платежу – ГО ФЗШУ UA793226690000026001300239722 в ТВБВ № 10026/066 ГУ по Києву АТ «Ощадбанк», МФО 322669 код ЄДРПОУ 26395770 Увага!

Кашлюк Віктор Іванович
kashlukЧемпіон України по заочним шахам (1988)
Майстер спорту України
Міжнародний майстер ІКЧФ
Член збірної команди України
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Народився 30.12.1939 р. на Полтавщині в селі Селещено. До школи ходив в с. Родаково, що під Луганськом, там і навчився грати у шахи. Вчителів у мене ніколи не було. Шахову науку опановував самостійно, читаючи книжки.

У 1956 р. відразу після закінчення школи вступив до Харківського медичного інституту. За час навчання відвідував шаховий клуб, де знайшов багато друзів, там і став першорозрядником, відстоював честь інституту.

Інститут закінчив у 1962 р. і потрапив до Таджикистану, де працював головним санітарним лікарем ГБАО. Приймав участь у 3-й Спартакіаді СРСР у складі збірної Таджикистану (Москва, 1964 р.). Запам'яталась нічия з чемпіоном Москви гросмейстером Є.Васюковим, оплески москвичів, фотографія.

У 1965 р. повернувся на Україну в Луганськ. Грав у чемпіонатах міста та області. Далі 9 років займав посаду головного державного санітарного лікаря Біловодського району і в шахи практично не грав. Після повернення до Луганську в 1976 р., де я і досі працюю в обласній санепідемслужбі на посаді лікаря, з 1982 р. знову став постійно відвідувати шаховий клуб та грати у турнірах. Став кандидатом в майстри.

Весною 1984 року, коли мені вже було 44 роки, інструктор нашого шахового клубу, один з перших чемпіонів України в шахи за листуванням Леонід Ременюк (він і досі там працює) умовив мене зіграти за листуванням. Чим мені сподобалась заочна гра? Посилання на втому після роботи, неприємні "зєвки" під кінець турніру мені вже не загрожували, а це для мене було головним! Саму першу партію у півфіналі я все ж програв (не врахував сильний хід суперника) і тут я зрозумів, як потрібно грати. Запасся літературою, журналами, інформаторами і поїхало! Для розуміння шахів сильний вплив залишила книга Німцовича "Моя система" - ця книга замінила мені буквально все, ліпшого наставника і не знаю. А за листуванням ще головне – спочатку грамотно розіграти дебют, а розраховувати на те, що в гіршій позиції можна ще якось викрутитись - "дохлий" номер, спуску вже ніхто тобі не дасть!

Про норму майстра спорту СРСР - особлива розмова. Щоб її виконати мені прийшлось: стати чемпіоном України і завоювати єдину путівку до півфіналу чемпіонату СРСР; в півфіналі чемпіонату СРСР зайняти мінімум друге місце, щоб потрапити в І лігу фіналу чемпіонату СРСР, де вже грали майстри; а в І лізі чемпіонату СРСР для виконання встановленої норми майстра спорту надо було бути ще і у числі переможців. І парадокс. Коли я все це пройшов і дійшов до вищої ліги, то СРСР вже перестав існувати, і Київ мені присвоїв звання майстра спорту України. Потім Р.М. Колесніков у своїй книгі «Заочні шахи в Україні» напише, що я - перший, кому вдалося стати єдиним «чистим» майстром спорту за листуванням (решта зразу стали міжнародними майстрами ІКЧФ або були до того «очними» майстрами). В фіналі (вища ліга) чемпіонату СРСР, який вже був названий міжнародним турніром - Меморіалом Романова І.З. (1994-98рр.) зіграв без жодної поразки, розділив 4-6 міста і перевиконав норму міжнародного майстра ІКЧФ. Взагалі, на всьому шляху від півфіналу чемпіонату УРСР до фіналу вищої ліги чемпіонату СРСР я одержав лише дві поразки.

Дуже сумно закінчились мої особисті турніри. У 4-му кв. 1996 та початку 1997 років у нас не виплачували зарплатню бюджетникам (лікарям та вчителям). Більше 4-х місяців я з дружиною (теж медик) не отримували ні копійки! А я вже розпочав за підсумками турніру WT/M/GT/262 гру у півфіналі особистого чемпіонату світу.

Кошти закінчились, їх не вистачало навіть на конверти за кордон. Ніхто, навіть облспорткомітет, допомогти мені не зміг, і я, зібравши останні копійки, повідомив спочатку в Москву С.Я. Гродзенскому, що дякую за запрошення, яле я вимушений через відсутність коштів відмовитись від подальшої гри в новому чемпіонаті тепер уже не СРСР, а СНД. А потім повідомив усім своїм суперникам про вихід з півфіналу світу, а судді поляку Witold Bielecki направив докладний лист про те, що вимушений припинити гру у цьому турнірі і не зі своєї вини (турнір розпочався тільки рік назад). Суддя мені не відповів, а потім вже через пару років я взнав, що він наплював на мої пояснення і справно в турнірній таблиці проставив мені 14 нулів, тим самим понизивши мій рейтинг з 2520 до 2390. Це було вже занадто! Що ж тепер? Починати все з самого початку? Такого бажання у мене вже не було. Вирішив грати тільки за збірну України, якій мною віддано стільки років.

За збірну команду України я почав грати з липня 1986 року. Спочатку дружній матч з Швейцарією (1986-89 рр.), з командами Біларусь (1987-88 рр.), США (1989-91 рр.), Франції (1989-91 рр), Польщі (1990-92 рр.) потім командний турнір «Дунай–річка дружби» (1990-95 рр.), 10-й (і останній) командний чемпіонат СРСР (1991-93 рр.). Грав також у матчі СРСР – ГДР (1989-92 рр.). А після того, як Україна стала незалежною державою, ще відстоював спортивну честь збірної команди України у 12-й (1992-97 рр.), а потім у 13-й Олімпіадах ІКЧФ.
 
На 13-й Олімпіаді гралось легко, до того ж вперше за останні роки це був один-єдиний турнір, у якому я грав. Адже раніше я грав у декількох турнірах відразу і число одночасних партій, що грав, досягало до півсотні. У підсумку я ще раз підтвердив свій клас, знову явно перевиконав норму IM, і знову зіграв усі партії без поразок. Вцілому в грі за листуванням мною зіграно 150 партій з рахунком +75-9=66.

Не станься зі мною того, що сталось в півфіналі чемпіонату світу, коли втратив з такою працею завойований рейтинг, можливо, поборовся б ще й за звання гросмейстера.  

В кінці хотів би добавити, що гру в шахи за листуванням в ті роки ніяк не можна зрівнювати зі грою зараз, коли на допомогу шахістам прийшов комп’ютер. Щоб дізнатися про всі новинки в тому чи іншому дебюті треба було перегорнути гору книжок та журналів. А зараз на це витрачаються хвилини. Та і грати приходилось, тільки надіючись на свою голову. Ніяких помічників не було.