Рахунок ФЗШУ

Членські, турнірні, благодійні внески перераховуються на розрахунковий рахунок Федерації заочних шахів України. Одержувач платежу – ГО ФЗШУ UA793226690000026001300239722 в ТВБВ № 10026/066 ГУ по Києву АТ «Ощадбанк», МФО 322669 код ЄДРПОУ 26395770 Увага!

Інтерв'ю
Написав Дмитро Нагорний   
Вівторок, 01 серпня 2023, 19:44

Юрій Гнип – перший віцепрезидент ФШУ, виконавчий директор Федерації Шахів України! Напевно, це найбільш поінформована людина в українських шахах, через якого відбуваються всі головні події.
Зараз Юрій у Баку де стартує розіграш Кубка Світу з шахів. Там грають сім українців і шість українок! Юрій Гнип член комітету "Фейр-плей" змагання. Після історії з Олею Харлан і рукостисканням це дуже актуально. Адже в турнірі під нейтральним прапором гратимуть представники країни агресора...

Юрію, що зараз відбувається в Баку? Після історії з Олею Харлан усіх цікавить як бути з рукостисканням?

Діма, дякую тобі за запрошення на інтерв’ю. Вибачай, буду коротко, бо немає багато часу - дуже завантажений. По «рукостисканню» - рекомендації федерації опубліковані на сторінці ФБ
щодо участі українських шахістів у Кубку світу та інших міжнародних змаганнях
Федерація шахів України рекомендує членам ФШУ:
1. Утримуватися від рукостискань з представниками росії та білорусі, незалежно від того, під яким прапором вони виступають.
2. Уникати спільних фото- і відеозйомок з представниками росії та білорусі.
3. Уникати розмов з представниками країни агресора у спосіб не передбачений Правилами шахів.
4. Утримуватися від дій, які можуть нашкодити іміджу України.
5. Під час виступів на медійних заходах, у публічному просторі та в соціальних мережах інформувати та нагадувати світовій спільноті про те, що:
• триває війна, яку ведуть проти України та її народу росія і білорусь; при цьому велика кількість росіян і білорусів, зокрема, й шахісти, або підтримують владу своїх країн, або мовчи спостерігають за вбивствами та геноцидом українців;
• неприпустимо, що Міжнародну федерацію шахів (ФІДЕ) очолює росіянин Аркадій Дворкович, який є прямим слугою Кремля і співучасником злочинів росії; Дворкович має перебувати під санкціями і бути усунутий з посади президента ФІДЕ;
• неприпустимо, щоб шахісти з росії та білорусі грали у будь-якому статусі на офіційних турнірах, доки їхні держави та громадяни здійснюють або підтримують акти тероризму в Україні.

А хто і навіщо роздув цю історію з Василем Іванчуком. Як все було насправді?

Звичайно, що ситуація з виїздом, а особливо з поверненням до України чоловіків, що підлягають мобілізації дуже не проста. Моя думка, що це була цинічна провокація з боку ФІДЕ, хоча, подано воно було як «голос громадськості». Чергова спроба удати, що нічого не відбувається. Про реальну причину (збройну агресію рф проти України) не згадуємо і ведемо “business as usual”. А може, відчуваючи нашу скору перемогу, вдають з себе праведників, щоб оббілити себе – мовляв, допомагали українцям в тяжкі часи? Наше ж Міністерство спорту робило і буде робити все можливе, щоб члени національної збірної мали можливість підтримувати спортивну форму за кордоном. Той самий Василь Михайлович кілька разів отримував дозволи на виїзд. І цього разу теж розібралися без лицемірного зовнішнього втручання.

Що взагалі зараз діється в українських шахах? Коли буде новий з'їзд ФШУ, вибори керівництва? Адже всі терміни минули...

Повноваження Виконкому продовжені до закінчення воєнного стану. Але, вже з квітня ведуться консультації з регіонами про можливість проведення Звітно-виборного З’їзду. Я думаю, що найближчим часом буде відповідне оголошення на сайті. Тому, якщо надумаєш балотуватися – завчасно готуй Програму.

Відомо що останнім часом наша чоловіча збірна грала в далеко не найсильнішому складі. Такий провал на олімпіаді. А зараз у вересні подібне очікує й жіночу збірну. Чому провідні наші шахісти відмовляються захищати спортивну честь нашої країни?

Це тема окремого інтерв'ю. Від себе можу сказати, що відповідальність, звичайно, на керівництві федерації, але чинників (негативних) було надто багато (не в порядку пріоритету) – КОВІД19, війна 22, конфлікт тренерського штабу з гравцями, еміграція молоді по грантах на навчання в США або в інші федерації (тобто, «зміна поколінь» не відбулася), глобальні процеси в професійних шахах, коли щоб залишитися на місці (зберегти позиції) вже треба бігти з усіх сил (чого гріха таїти – фінансовий фактор теж впливає і на голому патріотизмі не виїдеш). Проте, з точки боку результатів – ті хлопці (і дівчата, звісно, і композитори) виступили достатньо успішно (чемпіони й віце-чемпіони Європи, та вихід до чвертьфіналу ЧС). Взагалі ж то, 2022 рік видався рекордно урожайним на медалі. Тому я б говорив не про «найсильніший» склад а, скоріше, про «бажаний».

Україна постійно втрачає провідних своїх шахістів. Останнім часом чергові втрати на чолі з Кіріллом Шевченком. Як цьому можна запобігти?

Втрати, дійсно болючі – через війну більшість спортсменів змінили місце проживання, отримали посвідки на проживання в країнах Європи й вже не пов’язують своє життя, в тому числі шахове, з Україною. Трансферні правила ФІДЕ (т.з. відступні) які б могли бути запобіжником не спрацьовують тому, що їх легко обійти шляхом натуралізації. Взагалі, це вже не секрет, що ФІДЕ планує повністю скасувати навіть теоретичний шанс виплати компенсації тій федерації яку гравець залишає. Така «лібералізація» нам не на користь і залишається сподіватися на скору перемогу України. А у найближчій перспективі будемо розраховувати на зміни і міграційній політиці і на той потенціал тренерів, організаторів, які залишаються в країні.

А як так могло трапитися, що на виборах президента ФІДЕ ФШУ спочатку не підтримала українського кандидата, а бельгійця, який зрештою зняв свою кандидатуру...

Все це федерація детально пояснювала рік тому. Були опубліковані відповіді на запити Міністерства, народних депутатів тощо. Все це легко знайти на ФБ. Але, якщо треба коротко і популярно, то відповідь буде наступна. Незалежно від тих процедур висування і голосування, які є в ФІДЕ, через корупційну систему що формувалася десятиліттями завжди обирають промосковського кандидата. Виходячи з цього, ми з самого початку вели й наразі продовжуємо боротьбу у юридичній площині й команда Баришпольця-Нільсена теж це розуміє. Не хочу наврочити, але останнім часом намітився серйозний прогрес в напрямку застосування санкцій – слідкуйте за новинами.

Київ чи не єдина столиця у світі яка немає свого міського шахового клубу. У нас немає жодного спеціалізованого шахового видання. жодної програми на радіо і ТБ. Що робить ФШУ, щоб змінити цю ситуацію і пропагувати гру мудрих?

Не вважаю газети (на кшталт «Ладьї»), ТБ і радіо ефективними у наш час. У цілому, ця функція є децентралізованою. Тобто, федерація обмежується своїм сайтом (інформаційний) та ФБ, а інший контент створюють її члени, клуби тощо. Про клуб - це питання до місцевої влади й місцевого осередку. В рамках Державної програми Інтелект нації ми запланували відкриття Палацу шахів у Києві. На жаль, Програму припинив Уряд Яценюка ще під час початку війни у 2014 році.

Після командних змагань вже під час війни ряд наших шахістів не повернулися в обумовлений термін в Україну. Львів'янин Олександр Прохоров, наш відомий суддя цікавиться - на яких підставах ти перетнув кордон?

Дякую, що запитав. Це той, що був виключений з наших лав за маніпуляцію з титулом Майстра ФІДЕ? Той, що намагався від імені ФШУ організовувати «матчі дружби» з росіянами? Дійсно, широко «відомий» через те, що до війни регулярно обслуговував турніри на росії та білорусії (чудова «географія» - Москва – Пітер – Мінськ) та пишався своїми світлинами, перепрошую, з унітазами в офісі федерації шахів росії. Досить одіозна особа, на мій погляд.
По суті твого питання. Я є тренер-адміністратор збірної і перетнув кордон за листом Мінмолодьспорту. Наразі, є залучений в комітеті FAIR PLAY Кубку світу (я є єдиний Експерт з FAIR PLAY в Україні), також, маю відповідні доручення на виконання інших Наказів Мінмолодьспорту та федерації. Бюджетні кошти на мої відрядження вже кілька останніх років не використовувалися (років 5 це точно). За два тижні вже буду дома. Дякую!

Багато відомих українських шахістів стали на захист нашої країни у війні з росією. Назви хто зараз перебуває з відомих гросмейстерів та шахових діячів у складі ЗСУ?

Серед гросмейстерів це - Жора Тимошенко та Ігор Коваленко. Також міжнародний майстер Євген Однороженко, Саша Єрмаков та багато інших. В складі Виконкому ФШУ– теж, троє в ЗСУ (віце-президенти Артем Сачук, Володя Ковальчук та Толя Яворський).


Подякувавши Юрію за щирі та цікаві відповіді побажав, щоб цей Кубок Нони Гапріндашвілі, яким володіє країна за сумарні досягнення чоловічої та жіночої збірної на Шахових олімпіадах знову повернувся в Україну! Щоб у наступному році ми зібрали найсильніші наші збірні й хай у Будапешті їх прем'єр, "великий друг" України Віктор Орбан вручить нам цей чудовий Кубок!.
Розмову вів Дмитро Нагорний.